"O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek" Asia Olejarczyk - recenzja

Książki są niezawodnym sposobem na przedstawienie dziecku szeregu nurtujących je tematów. Pomagają też nam, rodzicom, dobrać słowa i obrazy przystosowane do wieku dziecka. Niesamowicie ważne jest, aby nie unikać z dzieckiem trudnych tematów i wprowadzać je w otaczający świat tak, jak my tego chcemy - w przeciwnym razie może zrobić to ktoś za nas, w  sposób, który nam mógłby się nie spodobać. Koledzy, koleżanki z przedszkola, starsze dzieci, telewizja itd. mogą nas wyprzedzić w przekazywaniu gruntownej wiedzy o życiu jeśli sami nie wkroczymy na ten teren z wystarczającą pewnością siebie. Dobrze jest być przygotowanym na sytuacje kiedy maluch spotka czarnoskórą koleżankę na ulicy, lub zacznie interesować się swoim ciałem. 

Nam bardzo pomogła książka "O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek" autorstwa pani Asi Olejarczyk.Poza podstawową kwestią różnic płci porusza ona szereg bardzo ważnych tematów, które dobrze jest poukładać w głowie dziecku zanim zostanie ono zbombardowane informacjami z zewnątrz. Podzielona jest na rozdziały:
 • O DZIECIACH I DOROSŁYCH
 • O DZIEWCZYNKACH I CHŁOPCACH
 • O CZUŁOŚCI
 • O NAGOŚCI I INTYMNOŚCI
 • SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI


W rozdziale O DZIECIACH I DOROSŁYCH wprowadzimy dziecko w zagadnienie różnic między ludźmi, kolorem skóry, włosów, wyglądu oraz płci. Opierając się na ilustracjach możemy porozmawiać z dzieckiem o widocznych różnicach między chłopcem a dziewczynką oraz między kobietą a mężczyzną. Ja widzę, że to dla mojego synka ważne, aby opisywać mu to, czym różni się tata od mamy. Tata ma ostre włosy na buzi (on też kiedyś takie będzie miał), ma grubszy głos, w ten sposób oswajam dziecko z tymi różnicami, które sam zaobserwował i jak mniemam budziły w nim czasem niepokój. 

Kolejny rozdział O DZIEWCZYNKACH I CHŁOPCACH bardzo fajnie uwalnia od stereotypów i pokazuje dziecku, że to czym się interesujemy nie jest determinowane przez płeć.


Książka też porządkuje dziecku kwestie związane z okazywaniem uczuć. Pokazuje, że bliskość fizyczna zarezerwowana jest dla najbliższych. Przedstawione są sytuacje, gdy dzieci śmiało mogą mówić nie - kiedy nie chcą bliskości obcych. To dla rodziców też dobry sygnał, aby nie zmuszać maluchów do czułości, gdy nie mają na to ochoty. Dzieci powinny same wyznaczać swoje granice i my jako rodzice powinniśmy wspierać postawę, w której dziecko nie ma oporów, aby powiedzieć stanowcze "nie". 


Rozdział O NAGOŚCI I INTYMNOŚCI odkrywa przed dzieckiem najbardziej nurtującą je różnicę damsko-męską. Do dziś pamiętam z jakim zainteresowaniem moje dziecko przyglądało się tej stronie i zaspokajało swoją ciekawość obecną już u niego jakiś czas. Nomenklatura jest odpowiednia dla dziecięcego języka i nie jest infantylna. Mi osobiście bardzo spodobało się przedstawienie różnic płci w ten sposób. Dziecko poznaje też znaczenie słowa "intymność" i dowiaduje się, że nikt nie ma prawa dotykać i oglądać jego intymnych miejsc z wyjątkiem rodzica czy lekarza. Dlatego uważam, że ta książka to naprawdę dobra okazja do poruszenia wielu ważnych tematów z dzieckiem. Wśród tego typu tematów nie mogłoby zabraknąć odpowiedzi na pytanie SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI - tak też zatytułowany jest ostatni rozdział. Tu poczytacie o roli kobiety i mężczyzny w powstawaniu nowego życia czy o  ciąży. Ponownie autorka używając języka odpowiedniego dla dzieci kreśli obraz tego w jaki sposób przebiega proces pojawiania się dziecka i posługuje się metaforą ziarenka.


Na koniec dodam jeszcze, że książka też jest bardzo ładnie wykonana, ilustracje pani Moniki Urbaniak są bardzo przyjemne w obiorze, radosne, kolorowe i ciepłe - co sami zresztą możecie zobaczyć na zdjęciach.

Reasumując jest to książka, którą warto mieć aby zagaić z dzieckiem ważne kwestie:
 • różnic płci
 • różnic międzyludzkich
 • stosunku do obcych osób
 • praw dziecka do wyznaczania własnych granic i mówienia "nie"
 • stosunku do własnej płciowości i nagości
 • skąd się biorą dzieci
Książka nie jest infantylna i nie razi językiem niestosownym dla najmłodszych dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z Miłości do Dziecka , Blogger